fbpx
Luna Sculptorilor Români

LUNA SCULPTORILOR ROMÂNI

Luna Sculptorilor Români #LSR2024 este un eveniment de artă ce se desfășoară în diverse locații din Iași în perioada 19 februarie – 19 martie 2024. Acest eveniment este dedicat celebrării artei sculpturii și a artiștilor români contemporani și istorici.

Program Luna Sculptorilor Români #LSR2024

 

19 Februarie ora 11.00 – Ateneul Național din Iași
Marcel GUGUIANU I Oscar HAN I Ion IRIMESCU I Ion JALEA I Dimitrie PACIUREA | Man RAY
Gheorghiță Rusu – Manager interimar Ateneul Național din Iași/ parteneriat Muzeul de Artă Constanța
Curator: Maria BILAȘEVSCHI | Acad. Valeriu MATEI

 

19 Februarie ora 12.00 – Ateneul Național din Iași
Lansare de carte
„O întâlnire astrală – D. Gerota – C. Brâncuși / povestea ecorșeului”
Acad. Valeriu MATEI, prof. Eugen TÂRCOVEANU
Comunicare dr. Claudia MATEI – Constantin Brâncuși omagiat de mari poeți români

 

19 Februarie ora 14.00 – Palatul Culturii
Mircea CANTOR – Inaugurare Coloana Funie
În deschidere Andrei APREOTESEI
Prezintă: Valeriu MATEI și Maria BILAȘEVSCHI

 

19 februarie ora 14.30 – Muzeul de Artă – Palatul Culturii
Colecție Mariana FLORESCU
Aziz ALOUI BEY I Felix AFTENE | Horia BERNEA I Geta BRĂTESCU I Constantin BRÂNCUȘI I Mircea CANTOR I Nicolae COMĂNESCU I Roman COTOȘMAN I Horia DAMIAN I Gabriela DRINCEANU I Marin GHERASIM I Dumitru GORZO I Ion GRIGORESCU I Octav GRIGORESCU I Ion IANCUȚ I Ion IRIMESCU Daniel LOAGĂR I Manuell MĂNĂSTIREANU I Wanda MIHULEAC I Lee MILLER I Florin MITROI I Paul NEAGU I Neculai PĂDURARU I Christian PARASCHIV I Milița PETRAȘCU I Mircea ROMAN I Mihai SÂRBULESCU I Edward STEICHEN I Roman TOLICI I Ecaterina VRANA I Marian ZIDARU
Prezintă: Valentina Druțu
Curatori: Maria BILAȘEVSCHI I Cristina SIMION

 

19 Februarie ora 16.00 – Baia Turcească
Mihai OLOS
Curator: Mihai POP (Galeria PLAN )

 

19 februarie ora 18.00 – Muzeul Mitropolitan / Sala Sinaxar
HIERATIQUE
Felix AFTENE | Eugen BARZU I Vladlen BABCINEȚCHI | Mircea CANTOR | Dan COVĂTARU I Simion CRISTEA I Gabriela DRINCEANU I Laurențiu MOGOȘANU I Mihai OLOS I Nicolae POPA I Sorin PURCARU I Cristian UNGUREANU
Curatori: Luiza BARCAN I Grigore ILISEI
Prezintă: Cătălin JECKEL I Eduard RUSU

 

19 februarie ora 18.30 – Muzeul Mitropolitan / Calea Crucii
Emilia AVĂRVAROAEI I Emanuel CHIRIAC
Curator: Ioan RĂDUCEA

 

19 februarie ora 18.45 – Muzeul Mitropolitan / Sala Ctitorilor
Dan COVĂTARU – Apostolica
Curatori: Maria BILAȘEVSCHI I Grigore ILISEI

 

19 februarie ora 19.00 – Muzeul Mitropolitan / Baptisteriu
Laurențiu MOGOȘANU – Botezul muceniciei
Curator: Luiza BARCAN

 

19 Februarie ora 19.30 – Baia Turcească
Grand Opening Gala

 

19 Februarie ora 19.45 – Baia Turcească
Costin IONIȚĂ – Cortina de fum
Curator: Ioan RĂDUCEA

 

19 Februarie ora 20.00 – Baia Turcească
Elena ILASH I Florin MARIN – Versus
Curator: Maria BILAȘEVSCHI

 

19 Februarie ora 20.30 – Baia Turcească
Contemporary Flag
Felix AFTENE | Dorin BABA I Vladlen BABCINEȚCHI I Ilie BOSTAN I Dan COVĂTARU I Maxim DUMITRAȘ I Suzana FÂNTÂNARIU I Peter JECZA I Florin MAGDA I SAINT– MACHINE I Laurențiu MOGOȘANU I Dragoș PĂTRAȘCU I Vasile RAȚĂ I Mircea ROMAN I Napoleon TIRON I Heidi TRADNIK I Vlad ȚENU I Aurel VLAD
Curator: Maria BILAȘEVSCHI

 

20 februarie ora 11.00 – Bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt
Ion MÂNDRESCU
Prezintă: Luiza BARCAN

 

20 februarie ora 11.30 – Galeria Arcada Central Art Space
Vladlen BABCINEȚCHI – Monumental
Prezintă: Grigore ILISEI

 

20 februarie ora 12.00 – Galeria Tonitza
A LA FEMME – Cornelia BRUSTUREANU I Gabriela DRINCEANU I Daniela GRAPĂ I Iuliana GRĂDINARIU I Ana NEGARĂ I Lelia RUS– PÎRVAN I Ileana ȘTEFĂNESCU I Gabriela VANGA
Curator: Maria BILAȘEVSCHI

 

20 februarie ora 13.00 – Beciul lui Drossu
Florin TAMBA – Garderobă
Curator: Ioan RĂDUCEA

 

20 februarie – Galeria La Geam – Gabriela DRINCEANU

 

20 februarie ora 13.30 – Galeria Victoria
CERAMICS – Ema Luiza ALBU I Ilinca ALDEA I Ramona BICIUȘCĂ I Rodica NEAMȚU BICIUȘCĂ I Magi CALHOUN I Andreea CREȚU I Carmen DAMIAN I Codrina DRAGOMIR I Diana GHEORGHIEȘ I Valentina JURAVLE I Manuela Andrei MAFTEI I Bianca MANGU | Daniel POP– FIREKULTUR I Ana Maria Luiza POPA I Andrei ROMAN I Violeta STEREA BALINT
Curator: Maria BILAȘEVSCHI

 

20 februarie ora 14.00 – Galeria Pallady
DOR – Dumitru VERDIANU
Prezintă: Maria BILAȘEVSCHI

 

20 februarie – CINEMA VICTORIA
Mircea DĂNEASĂ | Ionuț FILIMON I | Ghiță LUNGU I Cosmin SĂULEA | Cosmin IAȚEȘEN

 

20 februarie ora 16.30 – Galeria Octav Băncilă
UMAN – Bogdan NUELEANU I Sorin PURCARU
Curator: Cristina SIMION

 

20 februarie ora 17.00 – Palatul Roznovanu / Primăria Iași
PORTRET DE EPOCĂ
Curator: Maria BILAȘEVSCHI

 

20 februarie ora 20.00 – FOOM by Nemțeana
LSR OPENING PARTY
Paul BARAKA I Alexandru BURLACU | Costin IONIȚĂ

 

21 februarie – Palatul Braunstein
Daniel POP – Fusul dacic

 

21 februarie ora 11.00 – Muzeul Unirii / Muzeul de Artă Constanța
Paul BUCUR | Mircea CANTOR I Mircea DEAC I Wilhelm DEMETER I Iorgos ILIOPOLOS I Nicolae MIRA I Edith ORLOVSKI BALOGH I Daniel SUCIU
Curator: Maria BILAȘEVSCHI

 

21 februarie ora 13.00 – Galeria ARTEAST
COLECTIVA
Alexandru BURLACU I Dinu CÂMPEANU I Dan CEBOTARI I Gabriela DRINCEANU I Rudolf KOCSIS I Andrei PANTEA I Leontin PĂUN I Sorin PURCARU I Lucian SMĂU I Florin TAMBA | Florin UNGUREANU I Valentin VÂRTOSU
Curator: Dana LUNGU

 

21 februarie ora 16.00 – Galeria Dana – SYMPOSIUM
Prezintă: Ilie BOSTAN

 

22 februarie – Muzeul Municipal „Regina Maria”
Vladlen BABCINEȚCHI / Regina Maria

 

27 februarie ora 17.00 – Muzeul Unirii
IRIMESCU 121 – Expoziție omagială / parteneriat cu Muzeul de Artă „Ion Irimescu” Fălticeni
Curator: Grigore ILISEI

 

29 februarie – Campus PALAS
Workshop Vladlen BABCINEȚCHI

 

10 Martie ora 16.00 – Scânteia Symposium
Prezintă: Dan COVĂTARU

 

12 Martie ora 16.00 – Tomești Symposium
Prezintă: Vladlen BABCINEȚCHI

 

februarie 19 @ 11:00 — martie 19 @ 22:00
11:00 — 22:00 (707h)

Ateneul Național din Iași

Programul de vizitare